Audio-Technica's New Products at CES 2017 غرفه آدیو تکنیکا در نمایشگاه سی ای اس CES
غرفه آدیو تکنیکا در نمایشگاه سی ای اس

انقلابی در هدفون های بلوتوثی

CES در حال برگزاریست و وقت رونمایی شرکت ها از آخرین دستاوردهای خود. شرکت معتبر ژاپنی Audio-Technica نیز از این قاعده مستثنا نیست و امسال با تعداد زیادی محصول جدید به CES آمده است. از مهمترین محصولاتی که در روزهای اخیر، خبر معرفیش توجهات بسیاری را برانگیخته، دو هدفون جدید این شرکت، یعنی دو مدل ATH-DSR9BT و ATH-DSR7BT است. طبق ادعای آدیو-تکنیکا، این دو هدفون بی سیم، تحولی اساسی در تکنولوژی هدفون های بی سیم هستند. تاکنون، تکنولوژی بی سیم استفاده شده در هدفون های این چنینی، بدین نحو عمل می کرد که هدفون با تبدیل و پردازش چند مرحله ای سیگنال دیجیتال به سیگنال آنالوگ و انتقال آن به درایور، تولید صدا می نمود.

نقد و بررسی تخصصی هدفون ATH-DSR9BT
ATH-DSR9BT
نقد و بررسی تخصصی هدفون ATH-DSR7BT
ATH-DSR7BT

اما آدیو-تکنیکا مدعی است که با بهره گیری از تکنولوژی جدید و اختصاصی خودش به نام Pure Digital Drive که بر اساس تراشه ی Dnote شرکت Trigence Semiconductor عمل می کند، سیگنال دیجیتال را تا پایان مسیر تحویل به درایور، دیجیتال نگه می دارد. در حقیقت، این تراشه، به جای تبدیل سیگنال دیجیتال به آنالوگ، پالس هایی دیجیتال تولید می کند که Voice Coil  و دیافراگم را به عقب و جلو می برند و موجب تولید امواج صوتی می شوند.

 محصولات جدید آدیو تکنیکا در نمایشگاه سی ای اس CES
غرفه آدیو تکنیکا در نمایشگاه سی ای اس

به بیان خود آدیو-تکنیکا: "این تکنولوژی، سیگنال صوتی را از مرحله ی دریافت از منبع صوتی تا مرحله ی تحویل به درایورهای هدفون، تماما دیجیتال نگه می دارد و دیگر نیازی به مراحل تبدیل سیگنال دیجیتال به سیگنال آنالوگ، که در سایر هدفون ها استفاده می شود و معمولا موجب افت کیفیت می شود، نیست. تا پیش از این، قاعده از این قرار بود که انتقال سیگنال دیجیتال، شامل مجموعه ای از مراحل پردازش و تبدیل سیگنال می شد. این امر بستری فراهم می آورد که در آن امکان زیادی برای افزایش دیستورشن و کاهش کیفیت صدا وجود داشت. اما تکنولوژی Pure Digital Drive، تمام مشکلات مراحل تبدیل را از بین می برد تا سیگنال هیچ گونه افت کیفیتی نداشته باشد."

 تکنولوژی جدید آدیو تکنیکا
تکنولوژی جدید آدیو تکنیکا

مدل بالاتر و گران تر، ATH-DSR9BT است که از  Voice Coil چهار رشته ای و درایورهای ۴۵ میلی متری بهره می برد تا صدایی کنترل شده تر، دقیق تر و طبیعی تر ارائه کند.

مدل پایین تر، یعنی ATH-DSR7BT، ژن های مدل ATH-MSR7 را در رگ های خود دارد. بخصوص از لحاظ درایور. با این تفاوت که این مدل، همانند مدل ATH-DSR9BT از تکنولوژی جدید شرکت یعنی Pure Digital Drive بهره می برد. البته این مدل، برخلاف مدل ATH-DSR9BT، از Voice Coil تک رشته ای بهره می برد. پد گوشی های هر دو مدل از جنس مموری فوم است که راحتی بالایی به ارمغان خواهد آورد. این هدفون ها که از فناوری aptX HD نیز پشتیبانی می کنند، در زمان اتصال از طریق بلوتوث قابلیت پخش موسیقی تا سقف 24 بیت/48 کیلو هرتز و در هنگام اتصال از طریق کابل USB، قابلیت پخش موسیقی تا سقف 24 بیت/96 کیلوهرتز و مطابق با استاندارد Hi-Res را دارند. به علاوه از میکروفون داخلی و دکمه های قطع و وصل موسیقی، کم و زیاد کردن شدت صدا و پاسخ دادن به تماس های تلفنی نیز برخوردارند.

از این هدفون ها، با هر بار شارژ که بین 4 تا 5 ساعت به طول می انجامد، می توان تا 15 ساعت در صورت استفاده ی مداوم و 1000 ساعت در صورت قرارداشتن در حالت آماده به کار، استفاده کرد و سه نشانگر LED روی بدنه، اطلاعات مربوط به عمر باتری (میزان شارژ)، وضعیت اتصال از طریق بلوتوث و کدک مورد استفاده را نشان می دهد.

این دو مدل در بهار سال 2017 و با قیمت هایی برابر با 549 دلار برای مدل ATH-DSR9BT و 299 دلار برای ATH-DSR7BT به بازار خواهند آمد.

هدفون سیمی پشت بسته ی ATH-SR9

به جز این مدل بی سیم، آدیو-تکنیکا مدل سیمی پشت بسته ی ATH-SR9 را نیز معرفی نمود. این مدل که از درایورهای 45 میلی متری با فناوری True Motion Hi-Res Audio بهره می برد، 450 دلار قیمت دارد. دیافراگم های به کار رفته در طراحی این هدفون، همانند مدل ATH-DSR9BT، از پوشش کربنی شبه-الماس بهره می برند و Voice Coil آن نیز از جنس مس بدون اکسیژن است. آدیو-تکنیکا مدعیست، از این طریق توانسته هدفونی خلق کند که صدایی طبیعی، پرجزییات، عمیق و وسیع به ارمغان خواهد آورد.

هدفون سیمی پشت بسته ی ATH-SR9
ATH-DSR9

علاوه بر این سه مدل، آدیو-تکنیکا در نمایشگاه CES امسال، مدل های جدید دیگری را نیز معرفی کرده است. از جمله ی آنها، هدفون روی گوش بی سیم مدل ATH-AR3BT است که به دلیل اندازه و قیمت مناسب 119 دلاری اش، می تواند انتخابی خوب در میان هدفون های پرتابل و مسافرتی محسوب شود. این هدفون که از یک درایور داینامیک جدید بهره می برد، در بهار 2017 و در دو رنگ مشکی و سفید به بازار خواهد آمد.

همچنین، دو ایرفون بی سیم از سری Solid Bass با نام های ATH-CKS990BT و ATH-CKS550BT نیز معرفی شدند. این دو مدل که از درایورهای جدید و طراحی بهینه شده بهره می برند، در بهار سال جاری میلادی و با قیمت های 199 دلار و 119 دلار به بازار عرضه خواهند شد.

ایرفون های جدید آدیو تکنیکا

آدیو تکنیکا، در نمایشگاه امسال، از سه ایرفون جدید از سری موسوم به Sound Reality نیز رونمایی کرد. این سه مدل شامل ATH-CKR100iS، ATH-CKR90iS و ATH-CKR70iS می شوند که به لطف فناوری ها و ابداعات به کار رفته در آنها، قابلیت بازتولید صدایی باکیفیت و با دامنه ی فرکانسی فراتر از 40 کیلوهرتز را دارند. بدنه ی این ایرفون ها از فلز ساخته شده است تا دوام بالایی داشته باشند. دو مدل ATH-CKR100iS و ATH-CKR90iS از دو درایور بهره می برند و مدل ATH-CKR70iS از یک درایور. این سه مدل در بهار امسال و با قیمت های 389 دلار، 189 دلار و 99 دلار به بازار خواهند آمد.

ایرفون های جدید آدیو تکنیکا
ایرفون های جدید آدیو تکنیکا

دیگر محصولات معرفی شده در سی ای اس 2017

علاوه بر محصولات اشاره شده، از سری SonicFuel که به گفته ی این شرکت، برای استفاده ی روزمره و افراد پرجنب و جوش مناسب است هم، شاهد سه محصول جدید خواهیم بود. دو ایرفون با نام های ATH-CKR50iS و ATH-CKR30iS که هر دو مدل از درایورهای جدید با صدایی شفاف برخوردارند و طراحی مجدد و بهینه شده شان، راحتی و دوام بالایی به همراه خواهند آورد. به جز این دو ایرفون، یک هدفون پرتابل روی گوش از این سری با نام ATH-AR3iS نیز معرفی شد که از همان درایور و مدار مغناطیسی استفاده شده در ATH-AR3BT بهره می برد که بیسی کوبنده و لذت بخش به ارمغان خواهد آورد. هر سه مدل این سری، در بهار 2017 و با قیمت های 49 دلار برای ATH-CKR50iS، 39 دلار برای ATH-CKR30iS و 79 دلار برای ATH-AR3iS در دسترس عموم قرار خواهند گرفت.

آخرین سری محصولات معرفی شده ی این شرکت در بخش هدفون و ایرفون، پنج ایرفون از سری Live Sound، شامل مدل های ATH-LS400iS، ATH-LS300iS، ATH-LS200iS، ATH-LS70iS و ATH-LS50iS است. این مدل ها که همچون موارد قبلی، در بهار امسال به بازار خواهند آمد، قیمت هایی برابر 579 دلار، 389 دلار، 249 دلار، 129 دلار و 79 دلار خواهند داشت. طراحی دقیق و کاربردی این مدل ها و  بدنه ی باریک و ظریف ساخته شده از جنس استیل ضد زنگ و رزین این پنج محصول، راحتی، دوام و ایزولیشن بسیار خوبی فراهم می آورد. بالاترین مدل معرفی شده از این سری، یعنی ATH-LS400iS دارای چهار درایور Balanced Armature، شامل دو درایور برای بیس و دو درایور برای صداهای میانی و بالا است و پایین ترین مدل معرفی شده، یعنی  ATH-LS50iS از دو درایور Symphonic بهره می برد.