آدیو-تکنیکا ATH-ADX5000

بی‌هیچ شکی، اگر بخواهیم یک فهرست ده تایی از برترین شرکت‌های هدفون‌سازی جهان ارایه کنیم، آدیو-تکنیکا با شایستگی تمام در این فهرست جای خواهد گرفت. شرکتی که در سال ۱۹۶۲ توسط هیدئو ماتسوشیتا در توکیو بنیان گذاشته شد و در طول این ۵۵ سال، برخی از مهمترین هدفون‌های تاریخ را تولید کرده است. اما اکنون چند سالی می‌شود که آدیو تکنیکا از تولید یک پرچمدار واقعی سر باز زده است و حتی هدفون‌های گران‌قیمتش مانند ATH-W3000 ANV و ATH-W5000 نیز از پرچمدار شرکت‌هایی مانند سنهایزر، بیرداینامیک، آدیزی، HIFIMAN و ...، چه از لحاظ کیفی، چه از لحاظ تکنولوژیک و چه از لحاظ قیمتی، چند قدم عقب‌تر بوده است.

آدیو-تکنیکا ATH-ADX5000

اما سرانجام، پس از گذشت سالها از عمر آخرین پرچمدار واقعی آدیو-تکنیکا، امروز در جریان نمایشگاه تجهیزات صوتی-تصویری هنگ‌کنگ، این کمپانی هدفونی را معرفی کرده است که از تمامی جهات، یک پرچمدار محسوب می‌شود. محصولی با نام ATH-ADX5000.

ATH-ADX5000 که عضو ارشد خانواده هدفون‌های پشت باز Air Dynamic به شمار می‌رود، از درایورهای ۵۸ میلی‌متری برخوردار است که آهنربایی با شار مغناطیسی یک تسلا درون آن قرار گرفته است. یعنی عاملی که سالهاست موجب شده هدفون‌های رده‌بالای بیرداینامیک، توان تولید صدایی بسیار شفاف و وسیع را داشته باشند. این درایورهای ۴۶۰ اهمی، از دیافراگمی از جنس تنگستن بهره می‌برند و درون بدنه‌ای قرار گرفته‌اند که از جنس آلیاژ منیزیم ساخته شده است و تنها ۲۵۵ گرم وزن دارد. رقمی استثنایی که حدود ۲۲ درصد از سنهایزر HD 800 S، حدود ۳۵ درصد از AKG K812 و ۵۳ درصد از Audeze LCD-4 کمتر است و به جرات می‌توان گفت از هر پرچمدار دیگری پایین‌تر است.

آدیو-تکنیکا ATH-ADX5000

به‌علاوه، در طراحی هدبند هدفون، دیگر خبری از Wing های سه‌بعدی همیشگی آدیو تکنیکا خبری نیست. یعنی همان مکانیزم تنظیم خودکار قرارگیری هدفون روی سر که با وجود عملکرد بسیار مناسب، گه‌گاه نارضایتی برخی کاربران را موجب می‌شد.

در عوض، این‌ هدفون از همان سیستم معمول تنظیم ارتفاع که در اکثر هدفون‌های بازار دیده می‌شود، برخوردار است. این هدبند توسط آلکانترای ایتالیایی پوشیده شده تا حداکثر راحتی و کیفیت حاصل شود.

آدیو-تکنیکا ATH-ADX5000

کابل جدا شونده‌ی محصول نیز از جنس مس با خلوص بسیار بالا ساخته شده است و توسط کانکتورهای A2DC به بدنه متصل می‌گردد.

ATH-ADX5000 که تمام مراحل ساخت آن در خود ژاپن صورت می‌گیرد، در تعداد محدود و همراه یک هارد کیس بسیار با کیفیت و خوش‌ساخت، به قیمت ۲۰۰۰ دلار و از حدود سه ماه دیگر در دسترس خریداران قرار خواهد گرفت.

آدیو-تکنیکا ATH-ADX5000