Audeze LCD-MX4

از ماه‌ها پیش، در نمایشگاه‌ها و رویدادهای جهان هدفون، آدیزی یک هدفون جدید را به نمایش می‌گذاشت که در آن زمان نامش LCD-Pro بود و وزنی بسیار پایین‌تر از سایر هدفون‌های سری LCD داشت. سرانجام، در جریان نمایشگاه CanJam، نسخه‌ی نهایی این محصول با نام LCD-MX4 رونمایی شد.

محصولی که همچون LCD-4، از درایورهای ۱۰۶ میلی‌متری پلینرمگنیک برخوردار است و همانند آن هدفون، به لطف فناوری‌ها و ابداعات انحصاری آدیزی مانند رشته آهنرباهای فلاکسر، فیزر و دیافراگم فوق نازک، شار مغناطیسی به ۱.۵ تسلا رسیده و امکان حرکت دیافراگم به شکلی استثنایی تسهیل شده است.

البته MX-4 برخلاف LCD-4 که ۲۰۰ اهمی بود، ۲۰ اهمی است که این امر می‌تواند درایو بهینه‌ی آن را بسیار ساده‌تر سازد.

اما شاید آن‌چه که MX-4 را از تمامی هدفون‌های سری LCD متمایز می‌سازد، وزن آن است. مشکل اصلی بسیاری از کاربران با این هدفون‌ها، وزن آنها بود که راحتی هدفون روی سر را با مشکل مواجه می‌کرد. راهکار آدیزی در زمان طراحی LCD-4، هدبند جدیدی بود که از جنس فیبرکربن ساخته شده بود. اما با وجود تاثیر مثبت این هدبند، مشکل به طور کامل حل نشد. اما این‌بار، آدیزی با طراحی مجدد بدنه و استفاده از منیزیم در ساخت آن، موفق شده وزن آن را حدود ۳۰ درصد کاهش دهد و به سطحی بسیار رضایت‌بخش برساند. این امر در کنار هدبند فیبر کربنی جدید، به راحتی و توزیع وزن بسیار بهتری انجامیده است که طبق گفته‌ی آدیزی، MX-4 را به انتخابی بی‌نقص برای کاربران حرفه‌ای که ساعات طولانی به کار مشغول هستند یا شنوندگان موسیقی بدل می‌کند.

Audeze LCD-MX4

تا اینجای کار، همه‌ چیز بسیار خوب و رضایت بخش است. اما وقتی که به قیمت محصول برسیم، کمی اوضاع پیچیده می‌شود. در ماه‌های گذشته، تصور عمومی بر این بود که این هدفون جدید، از لحاظ قیمتی به مدل LCD-X نزدیک است و قیمتی بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار خواهد داشت. اما روشن شد که این تصور اشتباه بوده است و آدیزی برای MX-4 مبلغ ۳۰۰۰ دلار را در نظر گرفته است که عملاً آن را از دسترس بسیاری از کاربران دور می‌کند. هر چند که اگر MX-4 از کیفیتی در سطح موعود برخوردار باشد، شاید بتوان این رقم را طبیعی خواند و آن را به عنوان بهترین هدفون جهان برای مصارف حرفه‌ای برگزید. MX-4 در ماه جاری میلادی به بازار عرضه خواهد شد.

اما شگفتی آدیزی در CanJam به این یک ستاره محدود نمی‌شود. بلکه به جز MX-4 و یک پلاگین به نام Reveal که برای میکس و مسترینگ با هدفون طراحی شده است، هدفون دیگری نیز وجود دارد که شاید برای بسیاری از آدیوفیل‌ها، از تمام هدفون‌های آدیزی جذاب‌تر باشد. هدفونی با نام LCD2C یا LCD2 Classic.

LCD2C، در حقیقت هدفونیست برای کسانی که عاشق صدای نسل‌های ماقبل Fazor هدفون LCD-2 هستند. صدایی گرم‌تر و تاریک‌تر از صدای LCD-2های کنونی و در همین راستا، آدیزی در ساخت درایورهای این مدل جدید، از فیزر استفاده نکرده است.

اما جدای از صدا، LCD2C از بدنه‌ای کاملاً متفاوت از LCD-2 برخوردار است. بدنه‌ای منیزیمی که دیگر خبری از چوب در آن نیست و هدبند آن نیز به طور کامل تعویض شده است تا سبک‌تر و راحت‌تر باشد.

Audeze LCD-MX4

و سرانجام به خوشایندترین بخش LCD2C می‌رسیم و آن هم قیمت ۶۰۰ دلاری آن است. قیمتی که اگر دستخوش تغییر نشود، می‌تواند LCD2C را به انتخاب اول بسیاری از آدیوفیل‌هایی بدل کند که تاکنون توان یا میل پرداخت قیمت‌های ۱۰۰۰ دلار به بالای هدفون‌های سری LCD را نداشتند.

برخی از مشخصات این مدل هنوز به طور قطعی مشخص نشده است و تاریخ عرضه‌ی احتمالی آن، ماه نوامبر اعلام شده است.

اما با توجه به بازخوردهای منتشر شده، به نظر می‌رسد که سرانجام آدیزی، پس از تجربه‌ی نه‌چندان موفق سری EL-8، یک هدفون درجه یک با قیمت مناسب عرضه کرده است.