Focal Clear

هر چند که شرکت فرانسوی فوکال کمی دیر به جرگه‌ی هدفون‌سازان پیوست، اما روند رو به رشد بسیار سریع این کمپانی در یکی دو سال اخیر، موجب شده است که در مدتی کوتاه به یکی از تثبیت‌شده‌ترین و درخشان‌ترین نام‌های این عرصه بدل شود.

اکنون، در جریان نمایشگاه CanJam، فوکال از یک هدفون رده‌بالای دیگر رونمایی کرد. هدفونی پشت باز با نام Clear.

Focal Clear

هدفونی که هر چند از همان ظاهر آشنای Utopia و Elear برخوردار است، اما برخی از جدیدترین دستاوردهای فوکال در زمینه‌ی مهندسی هدفون را شامل می‌شود.

بدنه‌ی خاکستری رنگ Clear از آلومینیوم ساخته شده است و هدبند از چرم طبیعی مشبک. ایرپدهای هدفون نیز از مموری فوم ساخته شده‌اند و با میکروفیبر مشبک روکش شده‌اند تا طبق ادعای فوکال، سطحی از وسعت و واقع‌گرایی صدا را به ارمغان آورند که تاکنون سابقه نداشته است.

در کنار Clear که در خود فرانسه و در کارخانه سن-اتین ساخته می‌شود، سه کابل مسی روکش شده با کتان قرار دارد. یک کابل ۳ متری با سرجک ۶.۳ میلی‌متری، یک کابل ۱.۲ متری با سرجک ۳.۵ میلی‌متری و یک کابل ۳ متری با سرجک XLR.

Focal Clear

اما از موارد ظاهری که بگذریم و به درون هدفون برویم، با یک قلب تپنده‌ی ۴۰ میلی‌متری آلومینیوم-منیزیمی گنبدی‌ و ویس‌کویل‌های مسی فوق سبک کاملاً جدیدی مواجه می‌شویم که با استفاده از دستاوردهای مهندسان شرکت در طراحی Utopia ساخته شده‌اند و Clear را یک پله بالاتر از Elear قرار می‌دهد. در حقیقت، فوکال بر این باور است که ویس‌کویل جدید، دینامیکز و خطی بودن صدا را بهبود می‌بخشد و آن را یک قدم به اسپیکرهای های-اند نزدیک‌تر می‌کند.

بنا بر بازخوردهای منتشر شده در یکی دو روز اخیر نیز می‌توان گفته‌های فوکال را تایید کرد و Clear را هدفونی خواند با صدای بسیار شفاف، وسیع، عمیق، با بیس، تربل و میدرنج دقیق و لذت بخش و دیستورشن بسیار کم.

Focal Clear

این هدفون ۵۵ اهمی، از حساسیت ۱۰۴ دسی‌بلی برخوردار است و در نتیجه، مشکل چندانی از بابت درایو آن وجود نخواهد داشت. هر چند طبیعی‌ست که یک هدفون رده بالا به یک آمپ رده بالا نیز متصل شود تا از حداکثر توانایی‌های آن استفاده شود.

Clear که حدود ۴۵۰ گرم وزن دارد، به همراه سه کابل و یک کیس بسیار خوش‌ساخت، به قیمت ۱۵۰۰ دلار در دسترس خریداران قرار گرفته است.

Focal Clear