رویداد رونمایی و معرفی سه هدفون بی‌سیم جدید سنهایزر هم پایان گرفت. رویدادی که برای ما، آکنده بود از لذت مصاحبت و گپ‌و‌گفت با دوستان ارزشمندمان و تبادل تجربه‌هایمان در زمینه‌ی موسیقی، هدفون و تجهیزات صوتی. اکنون، پس از اتمام این رویداد، بد نیست نگاهی داشته باشیم به این شش روز ارزشمند.

در این شش روز، ایران‌هدفون میزبان صدها نفر از عزیزانی بود که با حضورشان ما را مفتخر کردند. شنوندگان حرفه‌ای و علاقمندانی با سلیقه‌ها و نیازهای متفاوت. اما آنچه بسیار جالب توجه بود، رضایت درصد بسیار زیادی از شنوندگان از سه محصول جدید سنهایزر و عدم رضایت درصد کمی از هدفون‌دوستان بود که می‌تواند نشان از موفقیت سنهایزر در خلق هدفون‌هایی پرتابل و خیابانی باشد. البته سنهایزر در طول تاریخ بسیار طولانی‌اش، همواره وسواس و دقت نظرش در تولید محصول را نشان داده است. اما همانند هر شرکت دیگری، گاه خطاهایی هم داشته است و اکنون به نظر می‌رسد، دو هدفون HD 4.40BT و HD 4.50BTNC و ایرفونMomentum In-Ear Wireless شامل این مساله نمی‌شود و قرار است سالها لذت شنیداری برای کاربران به همراه آورد.

از دو محصول اول آغاز می‌کنیم، یعنی HD 4.40BT و HD 4.50BTNC.

دو محصولی که از ظاهر و بدنه‌ی آشنای هدفون‌های سری HD 4 برخوردارند. بدنه‌ای مقاوم، سبک و شیک که در سال ۲۰۱۷، برنده‌ی جایزه‌ی معتبر طراحی iF Design Award شده است. ایرپدهای هر دو هدفون، از جنس مموری فوم ساخته شده که علاوه بر راحتی و ایستایی عالی، ایزولیشنی بی‌نقص نیز پدید می‌آورند. ایزولیشنی که به مذاق شنوندگان نیز خوش آمد و در حقیقت نیز، کمتر هدفونی را می‌توان یافت که این سطح از راحتی و ایزولیشن را با هم داشته باشد. باتری هر دو محصول نیز دوامی ۲۵ ساعته دارد که رقمی بسیار عالی‌ست و در کمتر از دو ساعت به شارژ کامل می‌رسد.

از حیث صدا، هر دو هدفون از صدایی گرم با بیسی قدرتمند، میدرنجی غنی و تربلی کنترل شده برخوردارند. البته بیس این دو هدفون شاید اندکی از برخی از اعضای با سیم خانواده‌ی HD 4 مانند HD 4.30 کمتر باشد. اما در عوض، وضوح نیز اندکی بهبود یافته است که این امر در بسیاری از موارد با استقبال شنوندگانی مواجه شد که این محصولات را در کنار هم می‌شنیدند. اما باید گفت که هیچکدام از این هدفون‌ها، بیس کمی ندارند و همگی بیسی قدرتمند دارند که برای شنیدن بیشتر سبک‌های موسیقی کاملاً کافیست.

البته آنچه طبیعیست این است که صدا امریست سلیقه‌ای. در نتیجه، برخی شنوندگان، هدفون‌هایی با صدای شفافتر، پرجزییات‌تر و البته سردتر، مانند Audio-Technica ATH-SR5BT را بیشتر پسندیدند و برخی هدفون‌هایی بیسی‌تر مانند JBL Everest 700 را.

محصول آخر که شاید گل سرسبد این سه محصول باشد، نسخه‌ی بی‌سیم ایرفون بسیار محبوب Momentumیعنی Momentum In-Ear Wireless است.

همانند نسخه‌ی سیمی، این ایرفون هم بدنه‌ی کرومی زیبایی دارد که شاید زیباترین بدنه در میان ایرفون‌های میان رده باشد. اما این بار، نک‌بندی خوش‌ساخت و خوش‌دوخت نیز به آن افزوده شده که زیبایی را دوچندان می‌کند. نک‌بند با چرم درجه یک پوشانده شده تا در تماس با پوست، موجب تعرق نشود و گردن را اذیت نکند. این محصول که از ۴.۱ و aptX بهره‌ می‌برد، با هر بار شارژ، ۱۰ ساعت مداوم کار خواهد کرد که رقم رضایت‌بخشی است.

از لحاظ صدا، می‌توانیم حتی بگوییم که نسخه‌ی بی‌سیم به نسبت مدل باسیم پیشرفت‌های قابل توجهی کرده است. در صورتی که در بیشتر موارد، وقتی شرکتی اقدام به تولید یک نسخه‌ی بلوتوث از یک هدفون باسیم می‌کند، کیفیت محصول دچار افت محسوسی می‌شود. اما مومنتوم بی‌سیم چنین نیست.

این مدل، همچنان از صدای غنی، هیجان‌انگیز و لذت‌بخش آشنای مومنتوم برخوردار است. اما، نسبت به مدل سیمی، وضوح و شفافیت بهتری دارد و حتی توازن صدا نیز اندکی بهبود یافته است.

واکنش‌های حاضران در رویداد شش روزه‌ نیز همین امر را تایید می‌کند. Momentum In-Ear Wireless، با بازخوردهایی بسیار مثبت روبرو شد و تقریباً تمام شنوندگان، حتی سخت‌گیرترین‌ها را نیز راضی کرد.

البته همچون مورد هدفون‌های دور گوش، شنوندگانی که به دنبال شاخصه‌هایی مانند نویز کنسلیشن و یا صدایی شفاف‌تر و کمتر هیجانی بودند، ایرفون Audio-Technica ANC40BT را ترجیح می‌دادند. در رده‌ی قیمتی پایین‌تر نیز، ایرفون Beyerdynamic Byron BT طرفداران پر و پا قرص خود را داشت.

در نهایت، می‌توان گفت که هر سه محصول با استقبال و بازخوردهای بسیار مثبت شنوندگان روبرو شد و کمتر شنونده‌ای بود که صدا یا کیفیت ساخت این محصولات جذاب را دوست نداشته باشد.

این بود گزارش مختصر ما از رویداد شش روزه‌‌ی برگزار شده. رویدادی که حقیقتاً، به اندازه‌ی شش ماه به ما انرژی داد تا با توان، شور و تمرکز بیشتری به گسترش مرزهای عرصه‌ی هدفون در ایران بپردازیم و سهم مفیدتری در شنیدن موسیقی با کیفیت داشته باشیم.

با سپاس از حضور شما و به امید روزهای روشن‌تر و رویدادهایی بزرگ‌تر و مفصل‌تر.