Sennheiser IE 800 S

حدوداً پنج سال پیش بود که سنهایزر پرچمدار ایرفون‌هایش یعنی مدل IE 800 را عرضه کرد و عرصه‌ی ایرفون‌های داینامیک را دگرگون ساخت. ایرفونی که به‌خصوص در سه زمینه، یعنی ساونداستیج، وضوح و جزئیات صدا، می‌توانست هر ایرفون دیگری را به چالش بطلبد و کماکان پس از گذشت این سالها نیز، کمتر ایرفون داینامیک هم‌رده‌ای را می‌توان یافت که در این موارد از IE 800 برتر باشد.

به دلیل همین شایستگی‌های فنی هم بود که این ایرفون موفق شد جوایز بسیاری از جمله جایزه‌ی What HiFi در سال ۲۰۱۵ را از آن خود کند. اما زمان می‌گذرد و هر روز ما با محصولی جدید از شرکت‌های کهنه‌کار و نو رسیده‌ی چینی، ژاپنی، اروپایی و آمریکایی روبرو می‌شویم که چیزی جدید در چنته دارند و مرزهای ایرفون را یک گام به جلو می‌برند. در چنین شرایطی، پنج سال زمان کمی نیست و در نتیجه، شاید بتوان گفت که IE 800، دیگر آن جایگاه افسانه‌ای گذشته‌ را ندارد. مساله‌ای که در مورد پرچمدار هدفون‌های این شرکت یعنی HD 800 نیز صدق می‌کرد و به تولید نسخه‌ی بروز شده‌ی آن یعنی HD 800 S انجامید. همین امر است که موجب شده مهندسان سنهایزر، اقدام به عرضه‌ی یک نسخه‌ی بهبود یافته از این محصول نمایند. محصولی با نام IE 800 S.

Sennheiser IE 800 S

البته هنوز سنهایزر جزییاتی از تغییرات این محصول منتشر نکرده است و به نظر می‌رسد چندان هم از درز خبر عرضه‌ی این محصول راضی نیست. اطلاعات در دست، مواردی هستند که به‌صورت پراکنده، در وبسایت‌ها و فروم‌های مربوط به تجهیزات صوتی ذکر شده است. طبق این اخبار و عکس‌ها، در درجه‌ی نخست، IE 800 S دچار تغییرات ظاهری مانند تغییر رنگ بدنه به سیاه مات و تغییر رنگ کابل شده است. اما از آن مهمتر، اینکه این محصول احتمالاً به همراه سه کابل عرضه خواهد شد. یک کابل ۳.۵ میلی‌متری، یک کابل ۲.۵ میلی‌متری بالانس و سرانجام، کابلی با کانکتور پنتاکون ۴.۴ میلی‌متری. اتصالی که سنهایزر نخستین بار، چند ماه پیش، در آمپلی‌فایر / دک HDV 820 از آن استفاده کرد. اتصال پنتاکون که توسط کمپانی سونی ابداع شده است، علاوه بر اندازه کوچک‌تر به نسبت پورت XLR، مقاومت کنتاکت بسیار پایینی دارد که این امر به انتقال سیگنال‌هایی ناب و خالی از دیستورشن می‌انجامد.

Sennheiser IE 800 S

اما آنچه بیش از موارد بالا اهمیت دارد، تغییرات صوتی محصول است که متاسفانه هیچ اطلاعی از آن در دست نیست. تنها ادعایی که به نظر موثق می‌آید، این مساله است که IE 800 S از همان درایور ۷ میلی‌متری نسخه‌ی قدیمی بهره می‌برد و همچون تغییرات مدل HD 800 S به نسبت HD 800، تنها بهبودهایی جزئی روی آن صورت می‌گیرد که صدا را کنترل‌شده‌تر می‌نماید.

برخی اخبار از این امر حکایت دارند که این محصول در نمایشگاه IFA در ماه آینده‌ی میلادی رونمایی خواهد شد و قیمت آن نیز حدود ۱۰۰۰ یورو خواهد بود.

اما همانند تمام موارد ذکر شده، نمی‌توان از صحت و سقم آن اطمینان حاصل کرد و تنها کاری که اکنون می‌توان انجام داد، انتظار برای انتشار خبرهای رسمی است.