Sennheiser Introduces HD 660 S Headphones

در مورد سنهایزر HD 650 چه می‌توان گفت که گفته نشده باشد؟ یکی از محبوب‌ترین هدفون‌های تاریخ که بدون شک، اگر از منتقدان و صاحب‌نظران حوزه‌ی صدا بخواهید فهرستی از ده هدفون‌ مورد علاقه‌شان ارایه کنند، یکی از جایگاه‌های بالایی این لیست را اشغال خواهد کرد. هدفونی که در اواسط دهه‌ی ۲۰۰۰ میلادی به بازار آمد و از همان آغاز با نقدها و نظرات سراسر مثبت کاربران و کارشناسان مواجه شد و به چنان جایگاه افسانه‌ای دست یافت که کار را برای رقابت هر شرکت دیگری سخت نمود. باور اینکه از عمر HD 650 حدود پانزده سال می‌گذرد دشوار است. در طول این سالها، شرکت‌های بزرگی مانند بیرداینامیک، آدیزی، گریدو، های‌فای‌من و ...، هدفون‌های درجه یکی تولید کردند که در بسیاری از موارد، از لحاظ فنی از HD 650 برتر بودند. حتی برادر مسن‌تر HD 650 یعنی HD 600 که در سال ۱۹۹۷ به بازار آمد نیز از بسیاری جهات، هدفون دقیق‌تر و برتری محسوب می‌شود. اما دوست‌داران و دلبستگان HD 650، چیزی در این هدفون می‌دیدند که حاضر بودند هزاران دلار روی آمپلی‌فایرها و کابل‌های رده بالا سرمایه‌گذاری کنند تا حداکثر پتانسیل آن را دریافت کنند. آن شاخصه‌ی منحصربفرد، چیزی جز روحی پرشور و میدرنجی نفسگیر نبود. در حقیقت، HD 650، یکی از رمانتیک‌ترین هدفون‌های روزگار ماست. هدفونی که در عین این حجم از شور، یکی از صحیح‌ترین تونالیتی‌های ممکن را در خود دارد و صدایش، می‌تواند هر شنونده‌ای را از نو عاشق موسیقی کند.

Sennheiser Introduces HD 660 S Headphones

اما به رغم این امتیازات، هر هدفونی، هر چقدر هم که تراز اول باشد، در گذر روزگار رقبای نوپایی پیدا می‌کند که به دلیل تکنولوژی‌های جدیدتر به کار رفته در ساخت‌شان، از جایگاه هدفون قدیمی‌ می‌کاهند. امری که در یکی دو سال اخیر، سنهایزر را به اعمال تغییراتی کوچک اما سودمند در هدفون‌هایش واداشته و نتیجه‌ی آن مدل‌هایی مانند HD 800 S، IE 80 S و IE 800 S است.

اکنون نوبت به HD 650 رسیده است. اما این بار مهندسان سنهایزر از اعمال تغییرات جزیی فراتر رفته‌اند و با زیر و رو کردن HD 650، جانشین جدیدی با نام HD 660 S را عرضه کرده‌اند.

مهمترین تغییر ایجاد شده، استفاده از درایورهای جدید است. ویس کویل آلومینیومی بسیار سبک و استفاده از الیاف استیل ضد زنگ در درایور، به حرکت آزادانه‌تر و در عین حال کنترل‌شده‌تر دیافراگم، THD پایین‌تر و در نهایت، بازتولید صدایی طبیعی‌تر، شفاف‌تر و سرزنده‌تر می‌انجامد.

به‌علاوه، این درایور بر خلاف نسل قبلی که ۳۰۰ اهمی بود، ۱۵۰ اهمی است و در نتیجه، درایو بهینه‌ی هدفون را ساده‌تر می‌سازد. خود سنهایزر مدعیست که HD 660 S، هنگامی که به پورت بالانس آمپلی‌فایر یا پلیرهای رده بالا متصل شود، بهترین کیفیت را به نمایش می‌گذارد. از این رو، در کنار کابل غیر بالانس، یک عدد کابل بالانس با سرجک ۴.۴ میلی‌متری نیز قرار داده شده است.

Sennheiser Introduces HD 660 S Headphones

از لحاظ ظاهری، مهمترین تغییر صورت گرفته، تغییر رنگ به مشکی است که به هدفون، ظاهری با وقارتر داده است. وزن هدفون تغییری نداشته است و همچنان حدود ۲۶۰ گرم است و با توجه به بازخوردهای منتشر شده تا امروز، به نظر می‌رسد که ایرپدها و هدبند نیز تغییر زیادی نکرده‌اند. پس در کل می‌توان گفت که به احتمال زیاد هدفون از لحاظ راحتی و قرارگیری روی سر، در سطح HD 650 قرار دارد.

HD 660 S در ماه جاری میلادی و با قیمت ۵۰۰ دلار در دسترس خریداران قرار خواهد گرفت. اکنون باید منتظر نشست و دید که آیا سنهایزر می‌تواند دلبستگان HD 650 را راضی کند که از محبوب قدیمی‌شان دل ببرند و به نسخه‌ی به‌روز‌شده‌ی این هدفون روی آورند یا خیر!