Yamaha EPH-200 In-Ear Headphones

حدود شش سال پیش بود که یاماها پرچمدارش در زمینه‌ی ایرفون یعنی EPH-100 را به بازار عرضه کرد. محصولی که به خصوص در دو سه سال نخست عرضه‌اش، سر و صدای زیادی به پا کرد و یکی از محبوب‌ترین ایرفون‌های زیر ۲۰۰ دلار برای کاربرانی بود که به دنبال صدایی گرم و غنی با بیسی بالاتر از حد استاندارد اما خالی از دیستورشن و اغراق بیش از حد بودند.

اکنون، پس از شش سال، یاماها به فکر عرضه‌ی پرچمداری جدید افتاده است. مدلی جدید از سری EPH با نام EPH-200 که یک پله بالاتر از EPH-100 قرار می‌گیرد.

Yamaha EPH-200 In-Ear Headphones

به رغم اینکه طراحی مدل جدید توسط فرد دیگری صورت گرفته است، اما از لحاظ ظاهر، EPH-200 شباهت زیادی به EPH-100 دارد و بدنه‌ی آن نیز همانند مدل قدیمی، از ترکیب برنج و آلومینیوم ساخته شده است تا علاوه بر دوام و زیبایی، در برابر پدید آمدن رزونانس مقاوم باشد. هر چند که این امر به معنی شباهت کامل میان دو مدل نیست و می‌توان به وضوح، بهبود طراحی در مدل جدید را مشاهده نمود. ایرتیپ‌ها نیز همان ایرتیپ‌های دو لبه‌ی (Dual-flange) قبلی هستند که چه از لحاظ راحتی و قرارگیری درون گوش و چه از لحاظ ایزولیشن، جزو بهترین نمونه‌ها محسوب می‌گردند.

به خصوص که به دلیل کوچک بودن درایور و طراحی دقیق بدنه، می‌توان ایرفون را در عمق کانال گوش قرار داد و بدین نحو، علاوه بر بالا رفتن ایزولیشن، میزان انعکاسات داخل کانال گوش پایین می‌آید و صدایی شفاف‌تر و دقیق‌تر حاصل می‌گردد.

Yamaha EPH-200 In-Ear Headphones

اما مهمترین نقطه‌ی تمایز این ایرفون از EPH-100، کابل جدا شونده‌ی آن است. EPH-200 به یک کابل ۱.۲ متری با کانکتور MMCX مجهز شده است که با PVC روکش شده و در نقطه‌ی اتصال کابل با بدنه نیز از رزین استفاده شده تا احتمال آسیب به حداقل برسد.

EPH-200 همانند EPH-100 از یک درایور ۶ میلی‌متری داینامیک برخوردار است. اما این بار امپدانس از ۱۶ اهم به ۲۲ اهم رسیده است و به علاوه، پاسخ‌دهی فرکانسی از ۲۰ هرتز تا ۲۰ کیلوهرتز به ۲۰ هرتز تا ۴۰ کیلوهرتز افزایش یافته تا ایرفون بتواند استاندارد Hi-Res را کسب کند. اما اینکه یاماها در درایورها چه تغییراتی اعمال کرده است، اعلام نشده است. هر چند به نظر هم نمی‌رسد که تغییرات اعمال شده، چندان بنیادین بوده باشند.

تاریخ عرضه و قیمت جهانی ایرفون EPH-200 هنوز اعلام نشده است. اما این محصول، در اواخر ماه نوامبر سال جاری، به همراه یک کیف زیپ‌دار کوچک و ده عدد ایرتیپ در پنج سایز مختلف، به قیمت ۲۵۰۰۰ ین (حدود ۲۲۰ دلار آمریکا) در ژاپن عرضه خواهد شد.

Yamaha EPH-200 In-Ear Headphones